Elektroniczne teczki osobowe w systemie Wizja.KP

Oświata
akta osobowe
Cyfryzacja dokumentacji pracowniczej zrewolucjonizowała sposób jej prowadzenia, zastępując tradycyjne papierowe akta formą elektroniczną. Przechowywanie danych w tej postaci pozwala na łatwiejszą archiwizację, przechowywanie i przetwarzanie dokumentów. Wprowadzenie odpowiednich narzędzi informatycznych, zgodnych z przepisami prawnymi, stanowi podstawę dla efektywnego tworzenia e-akt.
 

Czy akta osobowe mogą być prowadzone elektronicznie?

Grube teczki lub segregatory z danymi pracowników były do niedawna rzeczywistością każdego przedsiębiorstwa oraz jednostki budżetowej. Dziś jednak, w dobie powszechnej cyfryzacji danych i ten aspekt zatrudnienia został zaadresowany zarówno przez prawodawstwo jak i współczesne systemy informatyczne.
 

Co w aktach osobowych 2024?

Podstawa prawna dla digitalizacji teczek pracowniczych powstała w roku 2018 wraz z pojawieniem się Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018r. w sprawie dokumentacji pracowniczej. W roku 2024 opublikowano tekst jednolity: (Dz. U. 535/2024), obejmujący wprowadzone od tego czasu zmiany. Działy Kadr oraz twórcy oprogramowania mają zatem obecnie solidne i ugruntowane reguły tworzenia e-akt.
 

Jak przejść na elektroniczne akta osobowe?

Cyfryzacja akt osobowych to zadanie łączące w sobie dwa aspekty: pozyskania odpowiedniego narzędzia informatycznego oraz przeniesienia w sferę cyfrową już istniejących dokumentów. Oba zadania pozwala z powodzeniem zrealizować moduł Elektronicznych Teczek Osobowych w systemie zintegrowanym Wizja.OŚWIATA

Narzędzie to jest w pełni zgodne ze wspomnianym Rozporządzeniem, oferując możliwość bezpiecznego i trwałego przechowywania e-akt. Procesy obsługiwane przez moduł obejmują tworzenie Elektronicznych Teczek Osobowych, ich utrzymanie, a także wygodne mechanizmy przeglądu i wyszukiwania danych. Możliwa jest ponadto archiwizacja oraz eksport pełnych teczek zgodnie z wymogami Rozporządzenia.
Tworzenie Elektronicznej Teczki Osobowej w systemie Wizja.OŚWIATA jest ułatwione poprzez możliwość bezpośredniego skanowania, a także grupowe tworzenie dokumentów. Wszystkie e-akta są ponadto opatrzone podpisem cyfrowym.

Co powinno się znaleźć w aktach osobowych nauczyciela?

Jak w przypadku każdego pracownika, Rozporządzenie nakłada obowiązek ewidencjonowania dokumentów w e-aktach nauczyciela w porządku chronologicznym oraz z uwzględnieniem odpowiedniej numeracji. Konieczny jest także podział teczki na części (A, B, C, D, E). Dokumenty mogą być także oznaczone rodzajem. Moduł Elektronicznych Teczek Osobowych w systemie Wizja.OŚWIATA realizuje powyższe funkcje, dając dodatkowo Użytkownikom możliwość ustalenia podziału części akt na podczęści oraz ustalenia własnego zakresu rodzajów dokumentów. 
W przypadku nauczycieli niejednokrotnie gromadzona jest znaczna liczba dokumentów dotyczących między innymi wykształcenia, historii zatrudnienia czy weryfikacji karalności. Dzięki wspomnianej możliwości samodzielnego ustalania rodzajów dokumentów, e-akta w systemie Wizja.OŚWIATA są bardziej czytelne i łatwiejsze w utrzymaniu.
 

Kierunek - e-akta

Niewątpliwie digitalizacja teczek osobowych to proces, który będzie przyspieszał i obejmował coraz więcej instytucji i przedsiębiorstw, ograniczając koszty oraz ułatwiając przetwarzanie dokumentacji. Już teraz warto być do tego zadania przygotowanym merytorycznie i informatycznie. Moduł Elektronicznych Teczek Osobowych w systemie Wizja.OŚWIATA odpowiada na potrzeby Działów Kadr w tym zakresie, dzięki czemu praca w tym obszarze obsługi pracowników może być znacznie łatwiejsza i wygodniejsza.